Interview s Riwou

Tentokrát si našla chvíli na rozhovor Riwaa Nerona, korzetierka, básnířka a múza múz. Přečtěte si zde její názory a myšlenky a nahlédněte pod pokličku jejího smýšlení:

Jsi jednou ze zakladatelek La Femme. Změnilo to nějak tvůj život, chování, anebo pocity?

Určitě. Projekt La Femme je hodně náročný na čas a vzhledem k tomu, že mám v tom projektu víceméně vedoucí pozici, tak je to pro mě opravdu náročné psychicky i fyzicky. Na druhou stranu je pro mě velmi příjemné vidět výsledky. A především, že se snažíme zvýšit sebevědomí žen v našem okolí a toto nese své výsledky.

Bylas před přehlídkou La Femme hodně nervózní? Jak se u tebe nervozita projevuje? Máš na ni nějaký recept?

Miluji publikum, kontakt s divákem, miluji světlo jeviště a díky tomu se u mě nervozita projevovala spíše empaticky za múzy, protože jsem v nich nervozitu viděla a snažila jsem jim držet palce, co nejvíc to šlo. Tedy trému v negativním slova smyslu nemívám. Můj recept je, že pokud chtějí poslouchat, tak poslouchají, pokud se chtějí dívat, tak se dívají, proto tam jsou a nevím, proč bych nemohla ze sebe dát maximum.

Snažíte se ukázat ženám, že neexistuje prototyp krásy. Myslíš, že dnešní ženy potřebují popostrčit, aby si to uvědomovaly?

Já si myslím, že ženy dnes potřebují popostrčit k tomu, aby si uvědomily, že hlavní přednost jejich osobnosti není v tom, že krásně vypadají a že mají vypadat podle nějakého určitého měřítka, ale že jejich hodnota je v lidskosti, v tom, jak žijí, co dávají svému okolí. A pokud si toto ženy začnou uvědomovat, že nejsou jenom vizuálními nástroji společnosti, ale mají svojí lidskou hodnotu, tak mizí naprosto všechna pravidla pro krásu, především proto, že estetické cítění každého jedince je individuální a co se líbí jednomu se nemusí líbit druhému a naopak.

Myslíš, že muži také potřebují popostrčit?

Já si myslím, že muži mají malinko větší výhodu, že na jejich fyzickou krásu nebyl v naší společnosti kladen takový důraz tak, jako tomu je u žen. V příkladu – když chcete urazit muže tak urazíte jeho sílu, když ženu tak vzhled. Proto si troufám tvrdit, že by mohli mít sebevědomí o něco lepší. Možná spíše potřebují popostrčit na stranu druhou, aby si uvědomovali, že jsou stejně emotivními jako ženy a nemusí se obecně psychicky odlišovat. Pohlaví by nemělo určovat krásu ani osobnost. Krása i osobnost jsou naprosto mimo chápání genderových rolí.

Jaký je tvůj normální den?

Zpravidla vstávám kolem půl osmé, ráno vyřizuji korespondenci, následně celé dopoledne pracuji, v poledne chodím pravidelně do Dark Velvet na kávu, je to taková moje chvilka uprostřed dne, a pokud nemám jiné povinnosti, tak zpravidla pracuji do pozdních hodin. O to více si užívám volný čas, kdy mohu naprosto vypnout a nemusím se zabývat prací – proto je pro mě velmi těžké, když navštívím nějaké společenské události a lidé se mne na práci ptají, protože v tu chvíli odpočívám, snažím se odpočívat a je pro mě velmi těžké odpovídat.

Pokud můžu, tak se snažím zbytky svého času rozdělovat mezi mé nejbližší. Například kultura je pro mě velmi důležitá, bohužel na ni nezbývá mnoho času.

Na jaký svůj úspěch jsi nejpyšnější?

Myslím, že minulý ročník La Femme. Prozatím to pro mne byl vrchol toho, co jsem fyzicky a psychicky dokázala dát dohromady spolu s dalšími členy. Především jsem šťastná, že kolem sebe mám toliko nádherných osobností, které se kterými na projektu pracuji.

Jaké dobré zkušenosti máš se svým stylem oblékání a chování?

Pravdou je, že já příliš nevnímám dav, což jsem se naučila z mého vrcholného gothic období, takže si příliš nevšímám reakcí okolí na mou osobu. Mám však i mnoho zkušeností s krásným chování jednotlivců. Možná je to právě stylem, který mám, neboť pravděpodobně přitahuje ty osoby, kterým se líbí milé a uctivé chování (galantnost). Za jakýkoliv projev takového chování jsem velmi vděčná a snažím se jej vracet stejnou formou i rozdávat v komunikaci s lidmi.

Co obdivuješ na ostatních múzách?

To, že jsou to nádherné osobnosti, každá z nich je vlastně moje múza, která obohacuje můj život o nové vnímání světa kolem mě, o nové estetické prvky, nové filozofické smýšlení… jsou mými múzami i učitelkami.

Chtěla bys něco vzkázat čtenářům?

Jste moc stateční, že jste to dočetli až do konce.

Máš nějakou oblíbenou lžičku?

Já mám velice ráda absinthovou lžičku. Miluji absinth, tedy jakmile mi někdo přinese cukr na absinthové lžičce, použiji ji právě pro odklizení tohoto cukru :)

Rozhovor s Riwou proběhl v kavárně Dark Velvet ve společnosti jejího manžela Ondřeje. Byla skvělá, příjemná a měla ke každé otázce vždy co říct. A proč si to nezapsat, že ano. :-) 

Není to jen akce, je to životní styl.